Laptopy w rękach najmłodszych – gdy użytkownikiem komputera jest Twoje dziecko

Nie zatrzymamy postępu. Dzieci są częścią przemian technologicznych. Ciężko się przeciwstawiać temu, iż ich umiejętności w danym wieku są większe, niż w tym samym wieku mieli ich rodzice.

Przede wszystkim dzieci od najmłodszych lat mają ku temu dane narzędzia. Przedszkolaki są świadome tego czym jest telefon komórkowy, Internet, Playstation czy laptop. Nie są to dla nich zagadnienia rodem z kosmosu lecz urządzenia codziennego użytku. W ich wieku są już wprowadzane w zagadnienia programowania dla najmłodszych. Na bazie obrazków tworzą konfiguracje zmierzające do uzyskania pożądanego efektu. Dzieci nie mają strachu przed nowymi technologiami. Chętnie się uczą obsługi urządzeń. Są oswajane z rzeczywistością,w której być może w przyszłości dominujące będą roboty wyręczające człowieka w jego pracy.

Dzieci mają wrodzoną swobodę przed otwarciem na nowości. Poprzednie generacje wciąż jeszcze cechował strach i stres przed nieznanym. Takim dla nich był niestety komputer – sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie dzisiaj choćby najmniejszego przedsiębiorstwa. Obawa przed dotknięciem klawiatury była początkowo barierą przed nauką korzystania z urządzeń komputerowych. Lepiej nie tykać tego, czego się nie zna, bo można to uszkodzić. Dzieci natomiast kierują się przeciwnym motywem. Mają wrodzony pęd ku wiedzy i ciekawość świata. To wspaniałe i dlatego należy kuć żelazo póki gorące i póki motywacja nie zostanie zastąpiona ludzkim lenistwem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *